Kontakt
wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Co to jest "grafika wektorowa"3
Kategorie
Bestsellery

Co to jest "grafika wektorowa"

Podziel się na Facebook

Co to jest "grafika wektorowa"


Często nasi klienci chcą zamówić gadżet reklamowy dla swojej firmy ale nie wiedzą jaki plik graficzny do nas wysłać.  Widzą na naszej stronie informację , iż prosimy o przesłanie pliku w wersji wektorowej… ale nie wiedzą o co nam chodzi. W końcu nie każdy jest grafikiem i nie każdy musi się na tym znać.  Temat jest bardzo szeroki i różnic jest wiele.. ale postaramy Wam się przybliżyć temat w najprostszy sposób.

Przeszukując folder z grafiką na swoim komputerze znajdziecie wiele rodzajów plików.  O tym jaki rodzaj pliku macie informuje rozszerzenie znajdujące się za nazwą pliku po kropce.

 Najczęściej spotykane pliki graficzne to:

  • GIF
  • BMP
  • PNG
  • JPG
  • TIFF
  • SVG
  • CDR
  • AI
  • EPS
  • PDF

Część z tych plików jest plikami rastrowymi a część z nich jest plikami wektorowymi.

Pojawiają się więc dwa trudne wyrazy które zazwyczaj nic nikomu nie mówią..

Wyjaśniamy różnicę w prostych słowach.. ( mamy taką nadzieję ).

Grafiki rastrowe – to obrazki które powstały z ułożenia pikseli.  Na danej powierzchni znajduje się określona ilość malutkich punktów które tworzą obraz. Im więcej punktów tym lepsza jakość obrazka. Można powiedzieć, że piksele tworzą mozaikę.

Grafiki wektorowe – oparte są o zapis matematyczny, zbudowane są z obiektów, linii.. elementów.

W czym więc problem? Dlaczego tak się upieramy aby otrzymać grafikę wektorową.

Różnicę najlepiej widać kiedy zaczynami pracować na danym pliku, chcemy go edytować, zmienić, powiększyć lub pomniejszyć.
 

Poniżej znajdują się dwie grafiki – na pierwszy rzut oka.. bardzo podobne…

 


Przyglądacie się i nie widzicie wielkich różnic. Ale różnice zaczynają się pojawiać kiedy zaczniemy powiększać obraz. Grafika składająca się z określonej ilości pikseli zupełnie inaczej prezentuje się na polu 2x2cm a zupełnie inaczej na polu 20x20cm.

W przypadku grafiki wektorowej – nie ma utraty jakości obrazu – wraz powiększeniem pola nadruku – zmienia się także wielkość obiektów. Obiekt ma zawsze idealne proporcje, krawędzie, wyrazistość szczegółów.
 

Poniżej przykład literek z powyższych plików po powiększeniu.

altalt


 


Prawda, że widać różnicę.

Wybierając grafikę do przesłanie musicie więc szukać plików z rozszerzeniami:

.cdr / .ai / .eps /.pdf – to właśnie w tych formatach najczęściej zapisuje się grafiki wektorowe.

Co zrobić jeśli nie dysponujecie takimi plikami? Zadzwonić do twórcy logo i go opie… poprosić o dosłanie logo we właściwym formacie. Możecie oczywiście także podesłać do nas plik jakim dysponujecie. Grafikę rastrową można przerobić na krzywe.. W przypadku prostych logotypów .. nie jest to problematyczne. Jednak kiedy Wasze logo jest bardziej skomplikowane, a dostarczony plik ma jeszcze dodatkowo słabą rozdzielczość  wiąże się to już z dużym nakładem pracy i zawsze jest ryzyko powstania odstępstwa od oryginału. 

 


Przejdź do strony głównej
Najczęściej wyszukiwane
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl